Založ si blog

Hra o tróny v Košiciach

Vo volebnej kampani sľubovali fungujúce, transparentné Košice. To, čo doposiaľ predviedli však pripomína skôr hájenie vlastných záujmov a snahu o ovládnutie všetkého, čo je k dispozícii. Zatiaľ čo svojich predchodcov za pôsobenie vo viacerých pozíciách súčasne kritizovali, sami rozbehli žatvu po všetkých dostupných postoch a svoje funkcie kumulujú jedna radosť. To, čo predtým klalo oči, je zjavne v poriadku za predpokladu, že na strategických stoličkách sedia tí správni ľudia. Tak trochu to pripomína seriálový hit Hra o tróny, ktorého protagonisti sa nie vždy práve vyberaným spôsobom snažia získať čo najväčší vplyv a moc.

Odborníci na všetko
Supermanov v podobe starostu mestskej časti a zároveň poslanca mesta aj KSK, člena štyroch odborných komisií, k tomu prípadne ešte dozornej rady v niektorom z mestských podnikov, máme v Košiciach hneď niekoľko. Okrem toho, že bezproblémovo zvládajú skĺbiť všetky svoje funkcie, sú nominanti nového vedenia mesta viac ako „multifunkční.“ Napríklad, ani jeden z tých, ktorých primátor Polaček dosadil do Dopravného podniku mesta Košice, nie je odborníkom na dopravu. Prečo by aj! Veď úlohou „krízových manažérov“ je IBA riadenie najväčšieho mestského podniku a jedného z najväčších poskytovateľov mestskej hromadnej dopravy na Slovensku. Polaček, zrejme spolieha na skúsenosti s krízovým riadením svojho nominanta Jozefa Gimu, ktorému v DPMK odklepol funkciu člena predstavenstva. Ťažko povedať, či práve tento „krízový manažér“ dokáže podnik vytrhnúť z biedy, keď svoj vlastný, naopak, do krízy dostal. Vrabce na košických strechách totiž čvirikajú, že dovtedy úspešná spoločnosť podnikajúca s rybami, ktorú Gima prevzal od svojho otca, šla pod jeho vedením dolu vodou a zachránil ju až predaj. Ak mesto nemá rovnaký plán aj s DPMK, asi ťažko za týchto okolností očakávať jeho rozkvet.

Hlavne transparentne
Noví hradní páni radi prízvukujú transparentnosť, odbornosť a nevyhnutnosť férových výberových konaní. Pri vymenovaní Emila Štofča za nového riaditeľa Úseku techniky a údržby sa však takými banalitami nezaoberali. Bez akéhokoľvek výberového konania sa v dopravnom podniku objavil aj Ivan Benko, ktorého s krízovým manažérom Gimom spája minulosť v spoločnosti Ryba Košice. Nie všade to ale ide takto hladko. Na rozdiel od mestských podnikov sa mestu, doposiaľ, nepodarilo dostať do riadiacich orgánov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Svojich akcionárskych práv sa chcel primátor ujať čo najskôr. Ponáhľal sa až tak, že pri prvom pokuse o zvolenie za člena predstavenstva VVS sa nestihol včas vzdať svojich aktivít v konkurenčných firmách podnikajúcich v oblasti nakladania s odpadmi, čo spôsobilo konflikt záujmov. To neznie veľmi transparentne, čo poviete? Dosadiť do vodární svojho zástupcu sa mestu nepodarilo ani na druhý pokus, kedy na jeho podnet zasadalo mimoriadne valné zhromaždenie VVS.

Najprv platy, potom výsledky
Naši nezávislí mestskí predstavitelia od začiatku svojho pôsobenia zo zásady všetkých a všetko kritizujú, upodozrievajú z netransparentnosti, a pri každej druhej inštitúcii sa oháňajú vyjadreniami, že ide o „súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí.“ Sami však používajú praktiky, ktoré majú od transparentnosti a korektnosti na míle ďaleko. Naďalej zostávajú zaseknutí vo svojej predvolebnej kampani, ktorej hlavným cieľom nie je tvorenie nového, ale pretrvávajúce ukazovanie prstom na svojich predchodcov – úhlavných politických nepriateľov. Pri prskaní jedovatých slín nezostáva priestor na skutočnú a kreatívnu prácu. Namiesto toho, aby si vyhrnuli rukávy a pustili sa do roboty, fňukajú nad tým, v akom zlom stave mesto prevzali. Skôr než čokoľvek dokázali, si ako prvé navýšili platy. Členovia nového predstavenstva DPMK, nie tak výrazne ako hlavný hradný pán, ale predsa. Aby si pán primátor svoj rekordný plat zaslúžil, pochváľme ho za doterajší výkon vo forme zrušenia EYOF, stopnutia súťaže na projektovú dokumentáciu modernizácie električkových tratí, ktoré sú v tak zúfalom stave, že včera bolo s ich rekonštrukciou neskoro, a nakoniec za chaos s parkovaním, ktorého dohra tiká ako časovaná bomba. Bolo to kriku kvôli Rašiho zdvojenej funkcii primátora a poslanca NR SR. Napriek tomu, že svojho poslaneckého platu sa vzdal v prospech charity a v Košiciach po ňom zostal neodškriepiteľný kus práce, jeho politická príslušnosť je pre mnohých neakceptovateľná. Radšej sa uspokoja s človekom, ktorý s platom na maximálnej možnej výške, doposiaľ, nepredviedol vskutku NIČ. Pochybujem však, že tento výkon a nadávanie na Smer bude jeho voličom stačiť na celé 4 roky.

Transparentnosť po východniarsky

15.06.2019

Zatiaľ čo košický primátor o transparentnosti od začiatku volebnej kampane iba rozpráva, Matúš Vallo v Bratislave ju bez zbytočných rečí dáva do praxe. Radnica v hlavnom meste predviedla viac »

Hra na košickom pieskovisku sa pritvrdila. Vzduchom lietajú lopatky a hrabličky.

04.06.2019

Zverejnenie informácií o platoch členov predstavenstva DPMK spustilo okrem prirodzenej nevôle ľudí aj prestrelku miestnych nezávislých a ešte nezávislejších poslancov. Urputne sa snažia odhaliť viac »

Košičania, zobuďte sa! Volili ste zmenu . .. . k lepšiemu?

29.05.2019

Týždne ubiehajú, úsmevy pre fotoaparáty a kamery pokračujú, len výsledky akosi stále neprichádzajú. Primátor a jeho nezávislí kamaráti neúnavne sľubujú, že všetko vyriešia, len potrebujú viac »

HongKong protest demonštrácia

V Hongkongu sa opäť zišli desaťtisíce demonštrantov, trvajú na svojich požiadavkách

18.08.2019 12:43

Prodemokratické protesty otriasajú Hongkongom už desať týždňov a nie sú žiadne náznaky, že by slabli.

Andrej Danko

Danko zahraničné návštevy neľutuje. Tvrdí, že prispel k rozvoju bilaterálnych vzťahov

18.08.2019 11:55

Jediná vec, ktorú ľutuj, je nepochopenie a nepočúvanie, keď niečo vysvetľuje, povedal Andrej Danko.

policia, policajne auta

Polícia vyšetruje smrť dobodanej ženy v Rimavskej Sobote

18.08.2019 10:57

Podozrivým je 23-ročný Rimavskosoboťan, ktorý ráno zomrel v nemocnici po bodnom poranení hrudníka.

Bankovky, peniaze, euro

Vysokú minimálnu mzdu odmietajú aj obce

18.08.2019 10:25

Zástupcovia miest a obcí spolu so zamestnávateľskými zväzmi navrhujú, aby sa najnižšie hrubé mesačné zárobky od budúceho roka zvýšili na 552,20 eura.

kovacova

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 9886x
Priemerná čítanosť článkov: 2472x

Autor blogu

Kategórie