Založ si blog

Transparentnosť po východniarsky

Zatiaľ čo košický primátor o transparentnosti od začiatku volebnej kampane iba rozpráva, Matúš Vallo v Bratislave ju bez zbytočných rečí dáva do praxe. Radnica v hlavnom meste predviedla to, na čo u nás na Slovensku nie sme zvyknutí. Napriek tomu, že čestnosť, odbornosť a bezúhonnosť sú vlastnosti, na ktoré sa politici radi odvolávajú, praktické hľadisko tejto ideálnej vízie za teóriou výrazne zaostáva. Primátor Bratislavy odštartoval sériu verejných pohovorov s kandidátmi uchádzajúcimi sa o pozície v mestských podnikoch. Zaujímalo by ma, čo by povedala šéfka Profesie, ktorá bola členkou komisie pre výber riaditeľa bratislavského dopravného podniku, na spôsob akým sú do strategických funkcií nominovaní ľudia v Košiciach. Ak sa pani Molnárovej snaha o transparentnosť a bezúhonnosť pri výbere kandidátov v hlavnom meste zdala až prehnaná, fakt, že v Košiciach sa uspokojíme s manažérmi bez potrebnej kvalifikácie a dosadzujeme ich zásadne bez výberového konania, by ju určite utvrdil v tom, že my východniari od pôvodných tradícií tak ľahko neupúšťame. Čo tam po tom, že mestské zastupiteľstvo na svojom ustanovujúcom zasadnutí poverilo primátora vypísaním výberových konaní na obsadenie funkcií generálneho riaditeľa dopravného podniku, bytového podniku a Tepelného hospodárstva v termíne do 6 mesiacov! Polaček svoju príležitosť vládnuť chytil poriadne za pačesy a momentálne niet nikoho, kto by ho v disciplíne arogancie prekonal. Požiadavku výberových konaní ignoroval, do mestských podnikov dosadil svojich kamarátov a urputne sa snaží pretlačiť aj do predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Aspoň že vodiči si môžu vydýchnuť. Súd im neuprel právo štrajkovať. Tešme sa aj z malých víťazstiev. Viac peňazí pre zamestnancov ani vyššie dotácie podniku za služby vo verejnom záujme to síce nie sú, no nielen že vodiči môžu naďalej štrajkovať, mesto sa dokonca láskavo vzdalo aj možnosti odvolania proti verdiktu súdu. Koľká to zhovievavosť po vyhrážkach o vyvodzovaní dôsledkov. Primátorove ego utrpelo už v druhom súdnom konaní. Súd nedal mestu za pravdu ani vo veci sporu s firmou EEI, ktorá môže naďalej vyberať parkovné v Košiciach. Človek aby pravidelne sledoval dennú tlač, nech vie komu ktorý deň platiť a do ktorého automatu vlastne vhodiť mincu!

Do termínu odhalenia Polačekovej stratégie smerujúcej k ozdraveniu DPMK zostáva už len pár dní. Horím nedočkavosťou, čo nám „fundovaní,“ krízoví manažéri ponúknu. Chcem veriť, že to bude niečo viac, než rozpačitý návrat vyradených trolejbusov do premávky. Isteže je to jednoduchšie, ako postaviť akvapark a chápem, že splniť treba aspoň niečo z predvolebných sľubov, len neviem, či si pod návratom trolejbusovej dopravy do mesta Košičania predstavovali práve toto. Ako živú však už vidím fotku dojatého primátora usmievajúceho sa z okienka veterána na titulke spriaznených médií. Niečo podobné, ako zábery vytešeného Polačeka s žltým plávacím kolesom vo volebnej kampani sľubujúcej vodné radovánky. Lokálne noviny usilovne zverejňujú všetko čo sa hodí a poslušne mlčia o veciach, ktoré do primátorovho pozitívneho PR nezapadajú. Alebo je téma ignorovania výzvy mestských poslancov vypísať výberové konania na pozície riaditeľov mestských podnikov naozaj taká nezaujímavá? Mám pocit, že ľuďom dochádza trpezlivosť.  Po pol roku prirodzene očakávajú aspoň čiastkové výsledky, minimálne naštartovanie procesov, ktoré budú pre mesto prínosom v budúcnosti. Tie sú, žiaľ, doteraz v nedohľadne. Možno ten nadštandardný primátorský plat predsa len nie je dostatočne motivujúci. Mali by sme sa zamyslieť, či sa nezložíme ešte na nejaké to všimné navyše …. aby si pán primátor konečne všimol ľudí, pre ktorých tak „tvrdo“ pracuje.

Hra na košickom pieskovisku sa pritvrdila. Vzduchom lietajú lopatky a hrabličky.

04.06.2019

Zverejnenie informácií o platoch členov predstavenstva DPMK spustilo okrem prirodzenej nevôle ľudí aj prestrelku miestnych nezávislých a ešte nezávislejších poslancov. Urputne sa snažia odhaliť viac »

Košičania, zobuďte sa! Volili ste zmenu . .. . k lepšiemu?

29.05.2019

Týždne ubiehajú, úsmevy pre fotoaparáty a kamery pokračujú, len výsledky akosi stále neprichádzajú. Primátor a jeho nezávislí kamaráti neúnavne sľubujú, že všetko vyriešia, len potrebujú viac »

Hra o tróny v Košiciach

23.04.2019

Vo volebnej kampani sľubovali fungujúce, transparentné Košice. To, čo doposiaľ predviedli však pripomína skôr hájenie vlastných záujmov a snahu o ovládnutie všetkého, čo je k dispozícii. viac »

videopredpoveď

Zlom v počasí cez víkend! Obrovskú páľavu spláchnu silné búrky

19.07.2019 15:40

Pozrite si videopredpoveď počasia TV Pravda na víkend s výhľadom až do utorka.

estonia

Francúzsky súd odmietol priznať odškodné pozostalým po obetiach havárie Estonie

19.07.2019 15:28

Estonia sa na trase z estónskej metropoly Tallinn do Štokholmu potopila za 45 minút od spustenia poplachu.

U.S. Steel Košice

U.S. Steel Košice plánuje prepustiť do konca roka 2021 až 2 500 zamestnancov

19.07.2019 15:01

V košickom U.S. Steele pracuje takmer 12-tisíc zamestnancov.

pohreb, úmrtie, smrť

Zomrel vojnový hrdina Alois Dubec

19.07.2019 14:53

Vo veku 96 rokov zomrel český veterán z druhej svetovej vojny a jeden z posledných českých pilotov, ktorí lietali v britskej RAF, Alois Dubec.

kovacova

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 9583x
Priemerná čítanosť článkov: 2396x

Autor blogu

Kategórie