Založ si blog

Hra na košickom pieskovisku sa pritvrdila. Vzduchom lietajú lopatky a hrabličky.

Zverejnenie informácií o platoch členov predstavenstva DPMK  spustilo okrem prirodzenej nevôle ľudí aj prestrelku miestnych nezávislých a ešte nezávislejších poslancov. Urputne sa snažia odhaliť pravdu (tú svoju) a nedopustiť zavádzanie verejnosti. Kombinujú čísla, navzájom si vyčítajú úmyselné miešanie ovocia, pričom každá strana samozrejme ponúka oficiálne overené fakty. Z toho ako veľmi zainteresovaným záleží na tom, aby obhájili svoje stanovisko je jasné, že medializovanie citlivých informácií niekomu nepríjemne stúpilo na otlak. Komu patrí hnis, ktorý z neho vyteká?

Myslím, že nejde o tak vysokú matematiku, aby sme aj my, priemerne vzdelaní jedinci, nedokázali relevantne porovnať rozdiel v sumách vyplácaných predchádzajúcim a terajším členom predstavenstva. Aby som nezavádzala, ani neodhaľovala iba čiastočnú pravdu, za domácu úlohu si čísla prepočíta každý sám. Dôležitá rada – porovnávajte porovnateľné, samostatne platy vyplývajúce zo štandardnej pracovnej zmluvy  a zvlášť odmeny vyplácané na základe zmluvy o výkone funkcie. Prvé sa totiž riadi zákonníkom práce a druhé obchodným zákonníkom, pričom mzda človeku prináleží za plnenie každodenných pracovných povinností, variabilná odmena za dosiahnuté výsledky a základná odmena predstavenstva je odmenou iba za to, že sú jej členovia vo funkcii. S číslami sa veru dá šikovne narábať. Ak chcete vyzerať ako fešák, čo sa ochotne uskromní, škrtnete mesačné odmeny. To ale nevylučuje vyplatenie mimoriadnych odmien na konci roka, s ktorými sa už chváliť nebudete.

Mňa na celej záležitosti okrem hry s číslami systémom použi tie, ktoré Ti vyhovujú, zaujala aj iná vec. Zarazilo ma, že do diskusií na sociálnej sieti sa osobne zapája novinár – pisateľ článkov o dopravnom podniku. O dianí v DPMK píše pán Jabrik systematicky, zato nie rovnakým spôsobom. Zmena rétoriky jeho článkov prišla so zmenou vo vedení mesta a mestského podniku a je tak zjavná, ako rozdiel medzi jarou a letom. Ak je novinár objektívny, čitateľom predostrie fakty a necháva priestor pre urobenie si vlastného názoru. Ak však na facebooku diskutuje a obhajuje niektorú z dotknutých strán, zaváňa to niečím iným, než novinárskou etikou a nestrannosťou. Čo poviete?

Do roka a do dna

17.09.2019

Čo chvíľa to bude rok, odkedy sa na košickom magistráte usalašilo nové vedenie mesta. Nové tváre, nový – čerstvý vietor, sľubujúci veľké veci a transparentnosť. Veľké veci sa aj dejú, to je fakt, ale čoraz menej nadšencov tlieska amatérskemu divadlu, ktoré herci na radničnom javisku predvádzajú. Ani po desiatich mesiacoch vládnutia ich neprestalo baviť snorenie po [...]

Transparentnosť po východniarsky

15.06.2019

Zatiaľ čo košický primátor o transparentnosti od začiatku volebnej kampane iba rozpráva, Matúš Vallo v Bratislave ju bez zbytočných rečí dáva do praxe. Radnica v hlavnom meste predviedla to, na čo u nás na Slovensku nie sme zvyknutí. Napriek tomu, že čestnosť, odbornosť a bezúhonnosť sú vlastnosti, na ktoré sa politici radi odvolávajú, praktické hľadisko tejto [...]

Košičania, zobuďte sa! Volili ste zmenu . .. . k lepšiemu?

29.05.2019

Týždne ubiehajú, úsmevy pre fotoaparáty a kamery pokračujú, len výsledky akosi stále neprichádzajú. Primátor a jeho nezávislí kamaráti neúnavne sľubujú, že všetko vyriešia, len potrebujú čas. Zvyšovanie platov tam, kde sa im to hodí, ide hladko a rýchlo, ale na to, aby urobili niečo pre ľudí, ktorí ich volili, je päť mesiacov málo. Málo času a peňazí (aj [...]

Milan Lučanský

Dozorcovia nepochybili. GP dala definitívnu bodku za smrťou Lučanského

24.07.2024 14:39

Prokurátor protiprávne úmyselné či nedbanlivostné konanie zo strany príslušníkov ZVJS nezistil.

Atentát v Moskve, výbuch auta, bomba v aute

Odtrhlo mu obe nohy: V Moskve vybuchlo auto s ruským dôstojníkom, zachytila to kamera

24.07.2024 14:36

Rusko prípad vyšetruje ako pokus o vraždu, pričom podľa jednej z vyšetrovacích verzií explózie súvisí so služobnou činnosťou majiteľa auta.

SR Bratislava MO Prezident Pellegrini Návšteva BAX

Slovensko sa musí ubrániť aj samo, uviedol Pellegrini a prosí ľudí o pochopenie

24.07.2024 14:03

Prezident dúfa, že zdržaní pri dodávkach zbraní bude čo najmenej.

Dmytro Kuleba

Kuleba navštívil Čínu, zdržal sa dlhšie, než bolo plánované. Pripustil rokovania s Ruskom, Kremeľ okamžite reagoval

24.07.2024 14:00

Ide o prvú návštevu vysokopostaveného ukrajinského vládneho v Číne od začiatku ruskej invázie. Čína tvrdí, že sa usiluje o dlhodobé vzťahy s Kyjevom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 18539x
Priemerná čítanosť článkov: 3708x

Autor blogu

Kategórie