Založ si blog

Hra o tróny v Košiciach

Vo volebnej kampani sľubovali fungujúce, transparentné Košice. To, čo doposiaľ predviedli však pripomína skôr hájenie vlastných záujmov a snahu o ovládnutie všetkého, čo je k dispozícii. Zatiaľ čo svojich predchodcov za pôsobenie vo viacerých pozíciách súčasne kritizovali, sami rozbehli žatvu po všetkých dostupných postoch a svoje funkcie kumulujú jedna radosť. To, čo predtým klalo oči, je zjavne v poriadku za predpokladu, že na strategických stoličkách sedia tí správni ľudia. Tak trochu to pripomína seriálový hit Hra o tróny, ktorého protagonisti sa nie vždy práve vyberaným spôsobom snažia získať čo najväčší vplyv a moc.

Odborníci na všetko
Supermanov v podobe starostu mestskej časti a zároveň poslanca mesta aj KSK, člena štyroch odborných komisií, k tomu prípadne ešte dozornej rady v niektorom z mestských podnikov, máme v Košiciach hneď niekoľko. Okrem toho, že bezproblémovo zvládajú skĺbiť všetky svoje funkcie, sú nominanti nového vedenia mesta viac ako „multifunkční.“ Napríklad, ani jeden z tých, ktorých primátor Polaček dosadil do Dopravného podniku mesta Košice, nie je odborníkom na dopravu. Prečo by aj! Veď úlohou „krízových manažérov“ je IBA riadenie najväčšieho mestského podniku a jedného z najväčších poskytovateľov mestskej hromadnej dopravy na Slovensku. Polaček, zrejme spolieha na skúsenosti s krízovým riadením svojho nominanta Jozefa Gimu, ktorému v DPMK odklepol funkciu člena predstavenstva. Ťažko povedať, či práve tento „krízový manažér“ dokáže podnik vytrhnúť z biedy, keď svoj vlastný, naopak, do krízy dostal. Vrabce na košických strechách totiž čvirikajú, že dovtedy úspešná spoločnosť podnikajúca s rybami, ktorú Gima prevzal od svojho otca, šla pod jeho vedením dolu vodou a zachránil ju až predaj. Ak mesto nemá rovnaký plán aj s DPMK, asi ťažko za týchto okolností očakávať jeho rozkvet.

Hlavne transparentne
Noví hradní páni radi prízvukujú transparentnosť, odbornosť a nevyhnutnosť férových výberových konaní. Pri vymenovaní Emila Štofča za nového riaditeľa Úseku techniky a údržby sa však takými banalitami nezaoberali. Bez akéhokoľvek výberového konania sa v dopravnom podniku objavil aj Ivan Benko, ktorého s krízovým manažérom Gimom spája minulosť v spoločnosti Ryba Košice. Nie všade to ale ide takto hladko. Na rozdiel od mestských podnikov sa mestu, doposiaľ, nepodarilo dostať do riadiacich orgánov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Svojich akcionárskych práv sa chcel primátor ujať čo najskôr. Ponáhľal sa až tak, že pri prvom pokuse o zvolenie za člena predstavenstva VVS sa nestihol včas vzdať svojich aktivít v konkurenčných firmách podnikajúcich v oblasti nakladania s odpadmi, čo spôsobilo konflikt záujmov. To neznie veľmi transparentne, čo poviete? Dosadiť do vodární svojho zástupcu sa mestu nepodarilo ani na druhý pokus, kedy na jeho podnet zasadalo mimoriadne valné zhromaždenie VVS.

Najprv platy, potom výsledky
Naši nezávislí mestskí predstavitelia od začiatku svojho pôsobenia zo zásady všetkých a všetko kritizujú, upodozrievajú z netransparentnosti, a pri každej druhej inštitúcii sa oháňajú vyjadreniami, že ide o „súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí.“ Sami však používajú praktiky, ktoré majú od transparentnosti a korektnosti na míle ďaleko. Naďalej zostávajú zaseknutí vo svojej predvolebnej kampani, ktorej hlavným cieľom nie je tvorenie nového, ale pretrvávajúce ukazovanie prstom na svojich predchodcov – úhlavných politických nepriateľov. Pri prskaní jedovatých slín nezostáva priestor na skutočnú a kreatívnu prácu. Namiesto toho, aby si vyhrnuli rukávy a pustili sa do roboty, fňukajú nad tým, v akom zlom stave mesto prevzali. Skôr než čokoľvek dokázali, si ako prvé navýšili platy. Členovia nového predstavenstva DPMK, nie tak výrazne ako hlavný hradný pán, ale predsa. Aby si pán primátor svoj rekordný plat zaslúžil, pochváľme ho za doterajší výkon vo forme zrušenia EYOF, stopnutia súťaže na projektovú dokumentáciu modernizácie električkových tratí, ktoré sú v tak zúfalom stave, že včera bolo s ich rekonštrukciou neskoro, a nakoniec za chaos s parkovaním, ktorého dohra tiká ako časovaná bomba. Bolo to kriku kvôli Rašiho zdvojenej funkcii primátora a poslanca NR SR. Napriek tomu, že svojho poslaneckého platu sa vzdal v prospech charity a v Košiciach po ňom zostal neodškriepiteľný kus práce, jeho politická príslušnosť je pre mnohých neakceptovateľná. Radšej sa uspokoja s človekom, ktorý s platom na maximálnej možnej výške, doposiaľ, nepredviedol vskutku NIČ. Pochybujem však, že tento výkon a nadávanie na Smer bude jeho voličom stačiť na celé 4 roky.

Do roka a do dna

17.09.2019

Čo chvíľa to bude rok, odkedy sa na košickom magistráte usalašilo nové vedenie mesta. Nové tváre, nový – čerstvý vietor, sľubujúci veľké veci a transparentnosť. Veľké veci sa aj dejú, to je fakt, ale čoraz menej nadšencov tlieska amatérskemu divadlu, ktoré herci na radničnom javisku predvádzajú. Ani po desiatich mesiacoch vládnutia ich neprestalo baviť snorenie po [...]

Transparentnosť po východniarsky

15.06.2019

Zatiaľ čo košický primátor o transparentnosti od začiatku volebnej kampane iba rozpráva, Matúš Vallo v Bratislave ju bez zbytočných rečí dáva do praxe. Radnica v hlavnom meste predviedla to, na čo u nás na Slovensku nie sme zvyknutí. Napriek tomu, že čestnosť, odbornosť a bezúhonnosť sú vlastnosti, na ktoré sa politici radi odvolávajú, praktické hľadisko tejto [...]

Hra na košickom pieskovisku sa pritvrdila. Vzduchom lietajú lopatky a hrabličky.

04.06.2019

Zverejnenie informácií o platoch členov predstavenstva DPMK spustilo okrem prirodzenej nevôle ľudí aj prestrelku miestnych nezávislých a ešte nezávislejších poslancov. Urputne sa snažia odhaliť pravdu (tú svoju) a nedopustiť zavádzanie verejnosti. Kombinujú čísla, navzájom si vyčítajú úmyselné miešanie ovocia, pričom každá strana samozrejme ponúka oficiálne [...]

Milan Lučanský

Dozorcovia nepochybili. GP dala definitívnu bodku za smrťou Lučanského

24.07.2024 14:39

Prokurátor protiprávne úmyselné či nedbanlivostné konanie zo strany príslušníkov ZVJS nezistil.

Atentát v Moskve, výbuch auta, bomba v aute

Odtrhlo mu obe nohy: V Moskve vybuchlo auto s ruským dôstojníkom, zachytila to kamera

24.07.2024 14:36

Rusko prípad vyšetruje ako pokus o vraždu, pričom podľa jednej z vyšetrovacích verzií explózie súvisí so služobnou činnosťou majiteľa auta.

SR Bratislava MO Prezident Pellegrini Návšteva BAX

Slovensko sa musí ubrániť aj samo, uviedol Pellegrini a prosí ľudí o pochopenie

24.07.2024 14:03

Prezident dúfa, že zdržaní pri dodávkach zbraní bude čo najmenej.

Dmytro Kuleba

Kuleba navštívil Čínu, zdržal sa dlhšie, než bolo plánované. Pripustil rokovania s Ruskom, Kremeľ okamžite reagoval

24.07.2024 14:00

Ide o prvú návštevu vysokopostaveného ukrajinského vládneho v Číne od začiatku ruskej invázie. Čína tvrdí, že sa usiluje o dlhodobé vzťahy s Kyjevom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 18540x
Priemerná čítanosť článkov: 3708x

Autor blogu

Kategórie